Élen járunk a zöldátállásban
Hazánk Európa legjobbjai közé tartozik az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében. A napenergia térnyeréséről, az eddigi eredményekről Lantos Csaba energiaügyi miniszterrel beszélgettünk.
Telkes Mária nemzetközileg elismert fizikus volt, kutatásai középpontjában a napenergia újszerű, minél hatékonyabb felhasználási módja állt. Most a Google tiszteleg munkássága előtt.
A Google keresőjének nyitóoldalán érdekes illusztráció jelent meg: a kattintható kép tisztelgés egy magyar tudósnő, Telkes Mária előtt.
A Mandiner hetilap Feminens rovatában korábban írtunk már róla: Telkes Mária portréját most újra elolvashatják nálunk!
*
akit Amerika egyik legsikeresebb asszonyának választottak 1934-ben – itthon mégsem ismerjük a nevét.
Egy budapesti bankárcsalád nyolc gyermeke közül legidősebbként született Telkes Mária 122 éve, 1900 decemberében. Az angolkisasszonyoknál és a Sophianum katolikus leánygimnáziumban, majd 1920-tól az ELTE jogelődjeként működő Budapesti Tudományegyetemen tanult. Először matematika–fizika szakon végzett, azután a doktori képesítést is megszerezte a fizikai kémia területén, majd 1924-ben a nagybátyja hívására az Egyesült Államokba költözött.
A clevelandi biofizikai intézet laboratóriumában kapott állást 1925-ben, ahol agysejteket vizsgált, eredményeire pedig már ekkor felfigyeltek a szakmabeliek. 1934-ben ő volt az egyetlen tudós, aki a The New York Times, a Cleveland Press és a Detroit Free Press lapok legsikeresebb és legismertebb nőit soroló listáján helyet kapott.
Öt évvel később, 1939-ben Bostonba költözött, ahol
Tudományos munkájának középpontjában a napenergia újszerű, minél hatékonyabb felhasználási módja állt, erről is kapta későbbi becenevét: Napkirálynő. Az ő felfedezésének köszönhető az az eszköz, amely a tengervízből napenergia segítségével ivóvizet készített – a második világháborúban ez az amerikai légierőnél szolgáló minden katona felszerelésének része volt.
Fotó: Wikipedia
Telkes más találmánya is kontinenseken átívelő sikereket tudhat magáénak: napenergiával működő hússütője például Indiában terjedt el igazán, ahol a napsütéses órák magas száma miatt jó hasznát vették a háziasszonyok. Az ötvenes években több, a hőtárolással kapcsolatos ötlete hozott újításokat,
Ma húsz szabadalmát tartják számon, melyek többsége a napenergiához kötődik.Már akkor tett a környezetvédelemért,amikor a fogalmat még nem is ismerték az emberek”
Telkes már akkor tett a környezetvédelemért, amikor a fogalmat még nem is ismerték az emberek. 1948-ban az általa vezetett kutatócsoportnak köszönhetően készülhetett el a massachusettsi Doverben az első kizárólag napenergiával fűtött lakóház, ahová a kutatóval rokonságban álló Némethy família költözött. A Telkes által tervezett fűtési rendszer alapját a glaubersó felhasználásával „tárolt” napsugár energiája adta. Az első különösen hideg, kevés napfényt adó télen azonban elégtelennek bizonyult ez a szisztéma, ezért kiegészítő fűtést terveztek mellé, így a hőszükséglet négyötödét sikerült a napenergiából előállítani. 1953-ban az időközben jelentkező problémák miatt végül lecserélték a napenergián alapuló melegítőrendszert, ám a megszerzett tapasztalatokat felhasználva több új, napenergiát hasznosító otthont építettek.
nagy elismeréssel beszéltek róla.
Telkes Mária tizenkét nemzetközi kitüntetésben részesült, s ő volt az első, aki az amerikai Női Mérnökök Társaságának életműdíját kiérdemelte az ötvenes években, majd 1977-ben az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia tüntette ki. 2012-ben posztumusz beválasztották – Steve Jobsszal és Gábor Dénessel egy időben – a Feltalálók Nemzeti Dicsőségtermébe.
Kilencvennégy évesen először, ám véglegesen hazatért Magyarországra: tíz nappal születésnapja előtt, 1995. december 2-án itt hunyt el.
Írta: Gacsályi Sára, az Egy.hu főszerkesztője.